8. września – Światowy Dzień Udzielania Pierwszej Pomocy

8. września – Światowy Dzień Udzielania Pierwszej Pomocy

Już od osiemnastu lat w drugą sobotę września obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pierwszej Pomocy. Ustanowienie tego święta na tak szeroką skalę wzięło się z inicjatywy światowego Ruchu Czerwonego Krzyża, który zapragnął promować akcję edukacyjną wśród obywateli na temat umiejętności udzielania pierwszej pomocy. Celem tego międzynarodowego ruchu jest budowanie świadomości społeczeństwa – w jaki sposób można pomóc osobie poszkodowanej, a co za tym idzie – uratować życie drugiego człowieka.

 

W związku z tak ważnym dniem, przygotowaliśmy dla Państwa wywiad z ekspertem Prosperum Care, Panią Agnieszką, specjalizującą się w obszarze promocji zdrowia:

Prosperum Care: Czym jest pierwsza pomoc?

Pani Agnieszka: Najprościej, pierwszą pomocą można określić szereg czynności podejmowanych w celu uratowania osoby w przypadku nagłego zagrożenia jej życia.

Prosperum Care: Co każdy człowiek powinien wiedzieć na temat udzielania pierwszej pomocy?

Pani Agnieszka: Przede wszystkim to, że podejmując się chociażby próby ratowania życia drugiego człowieka znacznie zwiększamy szansę na jego odratowanie, niż jedynie ograniczając się do wezwania Pogotowia Ratunkowego. Statystyki mówią o tym, że w przypadku zatrzymania akcji serca i nie udzielenia pierwszej pomocy osobie potrzebującej, szanse na uratowanie jej życia spadają o 10 % co minutę. Podejmując się zatem próby resuscytacji krążeniowo-oddechowej zwiększamy szansę na przeżycie człowieka aż do 79 %.

Prosperum Care: Dlaczego mimo szerzenia akcji edukującej nie każda osoba podejmuje się udzielenia pierwszej pomocy w sytuacji zagrożenia?

Pani Agnieszka: Często słyszę opinię, że nie decydujemy się udzielać pierwszej pomocy z obawy, że wykonamy ją błędnie. Stąd uważam ideę edukowania społeczeństwa co do niesienia pierwszej pomocy jako bardzo istotny element. Wystarczy zapamiętać (w przypadku osoby dorosłej) prostą zasadę o dwóch wdechach i trzydziestu uciśnięciach klatki piersiowej osoby poszkodowanej, aby resuscytacja była przez nas poprawnie wykonana. Pamiętajmy, że nie można zaszkodzić osobie poszkodowanej bardziej, niż nie udzielając pierwszej pomocy.