Jak pomóc Seniorowi w przypadku zadławienia?

Jak pomóc Seniorowi w przypadku zadławienia?

Zadławienie się ciałem obcym lub podczas spożywania pokarmu jest częstym zjawiskiem występującym nie tylko u dzieci, ale również u osób starszych. Seniorzy często borykają się z problemem przełykania lub przeżuwania pokarmu. Wielokrotnie nasi Opiekunowie wspominają, że w takich sytuacjach rozdrabniają lub miksują posiłek, aby ułatwić jego spożycie. Chorych na demencję z kolei pilnują, aby przez przypadek nie połknęli ciała obcego. Niezależnie jednak od wieku zadławienie może dotyczyć każdego z nas i warto wiedzieć, jak odpowiednio zareagować w takiej sytuacji. Nasz ekspert, Pani Jolanta, która na co dzień pracuje jako ratownik medyczny, poda kilka skutecznych rad, w jaki sposób można pomóc Pacjentowi w sytuacji zagrożenia jego życia poprzez zadławienie.

Podstawową zasadą przy każdym zadławieniu jest sprawdzenie, czy osoba oddycha. Jeśli tak, należy zachęcić ją do kaszlu. Naturalnym odruchem każdej dławiącej się osoby jest kaszel. W ten sposób każdy poszkodowany jest w stanie sobie pomóc i pozbyć się drobnego ciała obcego.

Bardzo ważnym jest także usunięcie widocznych fragmentów ciał obcych z jamy ustnej (w przypadku osób starszych proszę pamiętać o niezwłocznym usunięciu protezy zębowej).

Innym sposobem ratowania osoby dławiącej się jest podparcie jedną ręką jego klatki piersiowej, nachylenie go ku przodowi w celu wydostania się ciała obcego na zewnątrz.

 

Gdy mamy do czynienia z trudniejszym przypadkiem zadławienia, można wykonać także ok. 5 silnych uderzeń między łopatkami (proszę użyć do tego nadgarstka drugiej ręki).

W przypadku, kiedy kaszel lub pozostałe z omówionych metod nie skutkują, warto znać tzw. chwyt Heimlicha. Polega on na objęciu osoby dławiącej się od tyłu w pasie oraz mocnym uciśnięciu okolicy przepony. W ten sposób poprzez strumień powietrza ciało obce, które tkwi w drogach oddechowych może zostać wypchnięte na zewnątrz.

W przypadku utraty przytomności osoby dławiącej się należy wezwać niezwłocznie pogotowie ratunkowe i zacząć resuscytację krążeniowo-oddechową.